Kryptowaluty i crowdfunding udziałowy – czyli krótko o ETO
ETO (equity token offering) to nowy ciekawy pomysł łączący crowdfunding z kryptowalutami. Sprawa zupełnie świeża – wszystko dzieje się na naszych oczach, a może wyznaczyć sposób w jaki przedsiębiorstwa będą zbierać kapitał i jak będą wyglądać giełdy papierów wartościowych w przyszłości.
Pierwsza platforma ETO
Neufund, niemiecki serwis crowdfundingu udziałowego odpalił właśnie platformę, na której przedsiębiorstwa będą zbierać pieniądze z wykorzystaniem technologii blockchain. Inwestorzy zamiast udziałów pocztą, otrzymają w zamian za wpłaty tokeny oparte na Ethereum, które dzięki smart contractom będą ekwiwalentem udziałów. Będzie można nim handlować na giełdach kryptowalut, jak np. polskie BitBay, które jest partnerem projektu. A na marginesie w przedsięwzięciu polskich wątków jest więcej, bo większość założycieli i osób zarządzających nosi polskie nazwiska. Szczegółów nie znam, ale wygląda to na polski projekt realizowany w Berlinie – tym bardziej trzymam kciuki.
Sam mechanizm equity token offering trochę przypomina ICO (initial coin offering), czyli przedsprzedaż kryptowalut, o których było głośno jeszcze kilka miesięcy temu. Wysyp ICO obserwowaliśmy pod koniec 2017 r. i na początku 2018 r. Działo się tak prawie w 100% ze względów spekulacyjnych. Wejście w pierwsze przedsprzedaże kryptowalut pozwalało pomnożyć wkład nawet kilkudziesięciokrotnie. Po pęknięciu bańki Bitcoina z końca poprzedniego roku – ICO były coraz rzadsze. To trochę ostudziło zapał wielu obserwatorów, którzy wcześniej głosili, że ICO zrewolucjonizuje finansowanie startupów. ETO jest czymś, co ten pomysł może wskrzesić.
Różnica między ETO a ICO
Jaka jest różnica między ETO a ICO? Po pierwsze, equity token offering jest sprzedażą tokenów opartych na udziałach legalnie funkcjonujących przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwo realizujące akcję musi być zarejestrowane w zgodzie z prawem niemieckim (ICO często były realizowane przez nieformalne zespoły). Druga rzecz – udział w ICO był anonimowy. W ETO zaś będzie weryfikacja i przedsiębiorstw i inwestorów (tzw. KYC) zgodnie z regulacjami typu anti money laundering. Jest też specyficzna struktura prawna (Neumini), za pomocą której akcje są przypisywane do tokenów. Szczegóły procedury znajdziecie tutaj:
https://blog.neufund.org/6-steps-to-eto-your-company-efec2c…
Na platformie są już wylistowane pierwsze projekty, które będą realizowane w modelu ETO i można już się w niej rejestrować jako inwestor. Jednak póki co funkcja inwestowania nie działa – ale to pewnie kwestia czasu.
Konkretnie i na temat. Tego potrzebowałem!